Şehit Mehmet Çelik'in Adını Taşıyan Kütüphane Törenle Açıldı

Vali Aydın Baruş, Şehit Mehmet Çelik adına Fuat Sezgin Anadolu Lisesinde kurulan kütüphane açılış törenine katıldı.

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Fuat Sezgin Anadolu Lisesinde düzenlenen programa Vali Aydın Baruş, Şehidimizin ailesi ve beraber çalıştığı silah arkadaşları, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ercan Altın, İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Karataş, Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezi Müdürü Cemal Kurhan,  Milli Türk Talebe Birliği İl Başkanı Hamza Alaman, Siyasi Parti Temsilcileri, Öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Şehidimizin özgeçmişinin okunması ile başlayan açılış programı Fuat Sezgin Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Nuhsel Gökçen tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti akabinde Şehit Mehmet Çelik anısına hazırlanan video gösterimi ile devam etti. Fuat Sezgin Anadolu Lisesi Müdürü Bülent Çetinkaya, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in selamlama konuşmalarının ardından Vali Aydın Baruş yaptığı konuşmada, “Millet olarak bizleri ayakta tutan en önemli değerlerin başında şehadet ruhu geliyor. Binlerce yıldır bizi millet olarak ayakta tutan ve kutsal değerlerimize saldırı olduğu zaman bizlerin, hayatımızın en değerli varlığı hayatını bile feda etme anlayışı ile davranmamızı sağlayan bu düsturdur. Biz millet olarak bu düstura sahip olduğumuz müddetçe ayakta kalırız. Çünkü bedel ödemeyenler Vatan sahibi olamazlar. Bu cennet Vatanı, Anadolu topraklarını bin yıldır her türlü iç ve dış düşmanlara karşı cansiperane savunuyoruz. Her türlü kötü niyetlilere karşı, vatanımızı bölmek isteyenlere karşı, işgal etmek isteyenlere karşı bizim kahraman evlatlarımız bu mücadeleyi büyük bir dirayetle veriyorlar. İşte bu kahraman evlatlarımızdan birisi de 9 Ocak 2021 tarihinde Diyarbakır Lice'de bu ruhla teröristlerle mücadele ederken canını ortaya koymuş ve makamların en yücesine erişmiş olan Jandarma Özel Harekât Uzman Çavuş kardeşimiz Mehmet Çelik’tir. O bir kahraman, vatanımızın bağrında yaptığı müddetçe ve bu millet ayakta durduğu müddetçe bu kahramanlığı her daim anılacak, hatırlanacak, unutulmayacak. Allah tüm kahramanlarımıza rahmet eylesin. Onların ulaşmış olduğu makamlara bizlere de ulaşmayı nasip etsin. Çünkü Şehitlik en büyük şereftir bizim inancımıza göre ve bu şerefli makama eren bir kahramanın babası olmak, annesi olmak, eşi olmak en onurlu makamlardandır. Bugün onlar bize şehidimizin emanetidir. Sizlerin, şehidimizin hatırasını yad ederken ne kadar çok üzüldüğümüzü biliyoruz, yüreğinizin ne kadar çok acıdığını da biliyoruz ama emin olun aynı acıyı biz de yaşıyoruz ve sizlerin sabrı için metaneti için dua ediyoruz. Milletimiz her zaman sizin yanınızda dualarıyla sizin yanınızda. Bu sabrı ve metaneti gösterdiğiniz içinde İnşallah Cenabı Hak sizlere mükâfatınızı fazlasıyla verir.

Şehitlerimizin emaneti olan bu cennet vatanı yaşatmak için canımızı ortaya koyarak mücadele etmek hepimizin vazifesidir. Ama bir sorumluluğumuz daha var. O da onların hatırasını layıkıyla yaşatmak, günlük hayatımızda onları daima hatırlamak ve onların emanetinin ne kadar kutsal bir emanet olduğunun bilincinde olmak ve bu bilinci eşlerimize, çocuklarımıza güzel bir şekilde anlatmak. Onun içinde Battalgazi Belediyesi'nin, İnönü Üniversite’sinin, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün,  Ticaret Borsası’nın, Halk Eğitim Müdürlüğü’nün ve Milli Türk Talebe Birliği’nin destekleri ile bugün burada açacağımız kütüphane çok anlamlı bir olaya vesile olacak. Çünkü burada tahsil gören ve görecek öğrencilerimiz Mehmet Çelik ismini gördüğü zaman vatanın ne anlama geldiğini, vatan uğruna fedakârlığın ne anlama geldiğini ve bu ülkenin hangi fedakârlıklar uğruna ayakta kaldığını düşünecekler, tefekkür edecekler. Şehitlerimize olan minnet borçlarını ödemek içinde derslerine çok iyi çalışacaklar, bu millete ve ailelerine hayırlı bir evlat olmak için var güçleriyle mücadele edecekler bundan eminiz. Bugün açacağımız kütüphanenin okulumuza, ilimize, eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Kütüphanemizin hayata kazandırılmasında emeği geçen paydaşlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Şehit Mehmet Çelik’in Diyarbakır’da birlikte görev yaptığı silah arkadaşları tarafından Şehidimizin ailesine Kur’an-ı Kerim ve Bayrak takdim edildi.

Son olarak kütüphanenin kurulmasında emeği geçen Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Karataş, Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezi Müdürü Cemal Kurhan ve Milli Türk Talebe Birliği İl Başkanı Hamza Alaman’a Vali Aydın Baruş tarafından plaket takdim edildi.  

Ailesi, Şehit Mehmet Çelik’in adının Fuat Sezgin Anadolu Lisesinde kurulan kütüphanede yaşatılmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN