Milletvekili Çalık, Tükettiğimiz 100 Kutu İlacın 88'ini Türkiye Olarak Üretiyoruz

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Türkiye'nin, ilaç sanayisinde güzel bir yerde bulunduğunu belirterek, 'Bugün ülkemizde tükettiğimiz her 100 kutu ilacın 88'ini kendi ilaç sanayimizde üretiyoruz.' dedi.

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Milletvekili Çalık, Meclis Genel Kurulunda görüşülen Sağlık Bakanlığının 2022 yılı bütçesi üzerinde söz aldı. Çalık yaptığı konuşmada, AK Parti ile birlikte ilaçta, aşıda, tıbbi cihazda, biyoteknoloji ve medikal teknoloji alanında Türkiye’nin kendine yetecek bir ülke hâline geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan yerli ve milli çalışmaların sağlıkta dışa bağımlılığı azalttığını ifade eden Çalık, “Ülkemiz sağlık endüstrisinin küresel rekabet gücünü arttırmak ve dünya ilaç değer zincirinde ülkemizi daha üst konuma taşımak için milli politikalar üretiyoruz. İlaçta, aşıda, tıbbi cihazda, biyoteknoloji ve medikal teknoloji alanında Türkiye’yi kendine yetecek bir ülke hâline getiriyoruz. Nitekim yapılan çalışmalar sonucunda bugün ülkemizde tükettiğimiz her 100 kutu ilacın 88’ini kendi ilaç sanayimizde üretiyoruz. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan, Sağlık Endüstrileri Başkanlığı ile yerli ve milli savunma sanayiimiz gibi yerli ve güçlü bir ilaç sanayiinin önünü açıyoruz.” dedi.

SAĞLIK HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYETİ 2,5 KAT ARTTIRDIK

Sağlık hizmetlerindeki memnuniyet oranını yüzde 30’lardan yüzde 72’ye çıkarttıklarını belirten Öznur Çalık, “2005’te başlattığımız evde sağlık hizmeti uygulamasıyla 520 bin hastamıza evinde sağlık hizmeti sunuyoruz. Anne-bebek ölüm oranlarını, sağlık kuruluşunda gerçekleşen doğum oranlarını, kadınlarımızın özellikle hamile kadınlarımızın sağlığa erişim oranlarını, yatak ve yoğun bakım yatak sayılarını, 112 ambulans, helikopter ambulans, deniz ambulans, sağlık çalışanı sayılarımızı tarihimizin en ileri seviyelerine çıkardık. Tüm bu ilerlemeler neticesinde doğumda beklenen yaşam süresini 72’den 78,6’ya çıkardık” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN