Hep Liyakat Diyoruz Ya, Liyakat Budur!


Peygamber Efendimiz Mekke'yi fetheylemiş, Kâbe’deki putları bir bir temizlemiş ve Kabe’nin anahtarlarını Hz. Ali’den gidip almasını ve kendisine getirmesini istemiştir.

Kabe’nin anahtarları o an için Müslüman olmamış ve hala müşrik olan Osman B. Talha’dadır.

Hz. Ali, Peygamberimizin isteği üzerine Osman B. Talha’yı bulur ve Kabe’nin anahtarlarını geri vermesini ister. Osman, Kabe’nin anahtarlarının yıllarca kendi soylarında olduğunu ve Kabe’nin korumalığının kendi sülalesi tarafından yürütüldüğünü, Hz. Muhammed’in peygamber olduğuna da inanmadığını açıkça söyleyerek Kabe’nin anahtarlarını vermeyi ret eder.

Hz. Ali israrlı davranır ve bu isteğin Hz. Muhammed’in emri olduğunu Osman B. Talha’ya hatırlatarak, -bu anahtarı her ne şartlarda olursa olsun alacağını- söyler.

Osman B. Talha’nın bileğini bükerek, anahtarı elinden alır. Canı yanan Talha anahtarı vermek mecburiyetinde kalır.

Anahtarı, Osman B. Talha’nın elinden zorla da olsa alan Hz. Ali hızlıca Efendimizin yanına gelir ve anahtarı uzatarak efendimize verir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) anahtarı Hz. Ali’den teslim alır.

Anahtarı tekrar Hz. Ali’ye uzatarak, bunları Osman'a teslim etmesini ister.

Hz. Ali şakınlık içerisinde kalır ve Efendimize sorar;

-“Ey Allah’ın Resûlü! Biraz önce emrinizle gidip anahtarları alıp getirdim ve size teslim ettim. Şimdi de emrinizle yine aynı şahsa anahtarları götürüp teslim etmemi emrediyorsunuz.”

-Bunun sebebi hikmeti nedir o zaman?

“Ya Ali!

Sen anahtarları yolda bana getirirken Cebrail (a.s.) bana vahiy getirdi. Muhakkak ki Allah, emanetleri sahibine teslim etmenizi ve insanlar arasında hakemlik yaptığınız zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Muhakkak ki Allah, onunla (bununla) size güzel öğüt veriyor. Ve muhakkak ki Allah, en iyi işiten ve en iyi görendir.”(Nisa: 58).

Emaneti ehline vermek sünnettir. Kabe’nin anahtarları uzun süreden beri Osman B. Talha’nın soyunda idi. Onlar Kabe’nin nasıl temizleneceğini ona nasıl sahip çıkılacağını çok iyi bilirlerdi. Emanetin ehilleri onlardı. Git ve anahtarları emanet ehli olan Osman B. Talha’ya teslim et buyurdu.

Bunun üzerine Hz. Ali, Osman B. Talha'yı bulur, önce helallik ister ve sonrada anahtarları ona teslim eder.

Bu defa hayret etme sırası Talha’dadır. Anahtarları teslim alan Talha sorar; “Ya Ali!

Anahtarları az önce elimden zorla ve canımı acıtarak alan sen değilmiydin? Niçin geri getirdin? “der.

Hz. Ali olanları Talha’ya anlatır. Peygamberimize vahiy geldiğini, gelen vahye göre de anahtarları sana geri gönderdiğini söyler.

Osman B. Talha bu olay üzerine Peygamberimize giderek Müslüman olmak istediğini belirtir. Ve Müslüman olur...

İşte hep liyakat diyoruz ya, liyakat budur!

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
27Nis
19Nis
14Nis
11Mar

Paraya Biat!

04Mar