DSİ Son 18 Yılda Malatya'da 13 Baraj 1 Gölet Yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Malatya'ya yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor...

PAYLAŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Malatya’ya yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. ’dedi.

Malatya’nın Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…
Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Malatya ilinde inşa edilen 11 sulama tesisi ile 405 Bin 160 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ Böylece Malatya topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 255 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

215 Bin 850 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…
Malatya’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 6 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 6 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 215 Bin 850 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 323 Milyon 775 Bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Malatya zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.’ dedi.


Malatya’mıza 13 Baraj ve 1 Gölet Kazandırdık.
Doğu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Malatya’mızda ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 86 adet Tesis ile 2 Milyar 717 Milyon 350 Bin 394 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Malatya’da son 18 yılda 13 baraj ve 1 gölet inşa  ettik.

İnşaatı Devam Eden 7 Baraj ile 187 Bin 790 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır.

Diğer taraftan Malatya’lı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Malatya’nın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 7 barajın yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Malatya’ya Menba Kalitesinde İçmesuyu
Genel Müdür YILDIZ, Diğer taraftan proje çalışmaları tamamlanan 1 adet içmesuyu tesisinin 2022 yılı sonuna kadar tamamlayarak, toplamda 600 Bin 660 kişi için yılda 72,50 milyon m³ içmesuyu temin edilecektir.

Malatya’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Malatya ilinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 48 adet taşkın koruma tesisi ile 46 yerleşim yeri ve 4 Bin 682 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını belirtmiştir.

1 Adet Yeraltı Barajı Depolama Tesisinin Çalışmaları Tamamlandı.  

Baraj ve Gölet çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Barajı inşa çalışmalarımız kapsamında Malatya ilimizde 1 adet depolama tesisi çalışmalarımız tamamlanmıştır dedi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

MALATYA BİRLİK GAZETESİ

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN