Başkan Öğüt, Maaşlarla İlgili Açıklamalar 'da Bulundu

Yetkili ama etkisiz konfederasyonun başkanı enflasyon rakamlarıyla ilgili açıklama yapmış. 'Maaşları enflasyon değil masanın tarafları belirlesin' demiş.

PAYLAŞ

Resmi enflasyon %14’ü aşınca gelebilmesi, 10 yıllık rehavetin ardından nihayet sendikacılığı ve memurları hatırlamış olması bizleri şaşırtıyor. 2012 yılından beri memurlar adına imzaya yetkili tek konfederasyon olduklarını da ayrıca hatırlatmak isterim. Bu tarihten beri imzaladıkları toplu sözleşmeler yüzünden hemen her sene memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü belirtmek lazım.

Hatta bugün eleştirdikleri enflasyon farkından, 2014 yılında vazgeçtiklerini ve memurları enflasyon farkından bile mahrum bıraktıklarını unutmayalım. Dahası memurların 1,8 puanlık enflasyon farkının yine imza altına aldıkları bir sonraki toplu sözleşme ile yok edildiğini unutmamak gerektiğini düşünüyorum.

Yetkili oldukları her dönemde maaşların eridiğinin, alım gücündeki düşüşün %50’den fazla olduğunun altını çizelim. 

Bu şartlarda bile; Toplu sözleşme masasını pazarlık masası olmaktan çıkarıp, her pazarlık döneminde memur sorunlarını bir tarafa bırakıp tek hedeflerinin nedenini soralım. 2012 yılından beri imza attıkları toplu sözleşmelerin hemen hiçbirinde memur ve emeklilere enflasyon üzerinde bir zam alınmadığını da unutmayalım.

Toplu sözleşme masasının ciddiyetine gölge düşürüp, her dönemi heba edenlerin bugün timsah gözyaşı dökmeleri anlamsızdır. Memur ve emeklilerin içine düştükleri bu durumun en büyük sorumlusu kendileridir.

Bugüne kadar iş bilmez, konuşamaz, hak savunamaz halleriyle çıktıkları yolda sendikal mücadele etmek yerine sendikalarla rekabeti tercih edenlerin memur ve emeklilerimizi getirdiği nokta ortadadır.

Bugün yaşanan sorunlar, aslında her yıl tekrar eden ama sözde yetkili konfederasyonun attığı yanlış imzalar yüzünden kulağının üstüne yattığı için görmezden geldiği toplu pazarlık hezimetlerinin acı bir sonucudur. 

Her şeye rağmen sayın başkanın yaptığı açıklama, aslında başarısızlığının itirafı, beceriksizliğinin ve acziyetinin ispatıdır. Bundan sonra tutulacak yol, kamu çalışanlarının hakları için güç birliği yapmak olmalıdır.  

Sendikacılık adına hiçbir artı değer üretmeyenler, asıl işlevlerini unutup memuru masada yüzüstü bırakanlar, günah da çıkarsalar, timsah göz yaşları da dökseler milyonlarca memur ve emeklinin ahı, her an biraz daha fazla kulaklarını çınlatacaktır.

Memuru masada unutup iş işten geçince hayıflananların yakasını asla bırakmayacak, memur ve emeklilerimizin hakları için doğruları söylemeye devam edeceğiz.

Hasan Hulki ÖĞÜT

Gazi, Gazi ve Şehit Yakınları ile Vatansever Kamu Çalışanları Eğitim Sendikası

Genel Başkan Yardımcısı

MALATYA BİRLİK GAZETESİ

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN