Başkan Kayış'tan 5 Aralık Dünya Kadınlar Hakları Mesajı

İyi Parti Malatya Kadın Kolları Başkanı Arzu İmik Kayış, Bugün 5 Aralık dünya kadın hakları günü nedeniyle bir masaj yayınladı. 

PAYLAŞ

Başkan Arzu İmik Kayış’ın Mesajı Şöyle:

Bugün 5 Aralık dünya kadın hakları günü. Bundan 86 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk en önemli devrimlerinden biri olan ve tüm dünya ülkelerinden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı vererek, Türk kadınının yolunu açmıştır.

Çıkarılan pek çok yasa ile kadınlara önce belediye seçimlerine katılma, köylerde muhtar olma ve ihtiyar heyetine katılma hakkı tanındı. Atatürk tarihe damgasını vurarak tüm dünya kadınlarının da öncüsü olmuştur.

Devrimleriyle bir ulusun kaderini değiştiren Atatürk’ün bu adımından sonra; kadınlar söz söyleme, eğitim, çalışma, aile içinde saygın bir yer edinme, çok eşliliğin ortadan kaldırılması, tek taraflı bir erkek hakkı olan boşanmanın kısıtlanması gibi hakları da yasal olarak almışlardır.

21. yüzyıla kadar kadınlar mücadelelerini artırarak gelmiş ve mücadeleye de devam edecektir. İyi Parti Malatya kadın politikaları başkanlığı olarak bize bu hakları tanıyan Gazi Meclisimize şükranlarımızı sunuyoruz.

 Şuna kani olmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her güzel şey kadının eseridir.” sözüyle hatırlanmaktadır.  ( Atatürk )

 

 

 Arzu İMİK KAYIŞ

İyi Parti Malatya Kadın Kolları Başkanı

MALATYA BİRLİK GAZETESİ

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN