Başkan Evren, Sicil Affını Bekliyoruz

Sicil Affının çıkması esnaf ve sanatkarlarımız için en önemli bir gelişme olmuş bankalarda da daha rahat kredi kullanılmasının önü açılmıştır.

PAYLAŞ
Başkan Evren, Sicil Affını Bekliyoruz
Sicil Affının çıkması esnaf ve sanatkarlarımız için en önemli bir gelişme olmuş bankalarda da daha rahat kredi kullanılmasının önü açılmıştır.
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Sicil Affının çıkması esnaf ve sanatkarlarımız için en önemli bir gelişme olmuş bankalarda da daha rahat kredi kullanılmasının önü açılmıştır. Sicil Affı çıkması için yıllardır uzun uğraş verdiğim birçok raporlar hazırladığım esnaf ve sanatkarlarımızın bankalarda geçmişte yaşamış olduğu çek, senet ve kredi kartlarındaki gecikmelerinden dolayı KKB notu düşmüş sicilleri etkilenmiştir. Şu pandemi döneminde de KKB notundan dolayı bankalarda, Esnaf Kefalet kooperatiflerinde hazine destekli kredi kullanamayan esnaf ve sanatkarlarımız iyice zor duruma düşürmüştür.

Birçok yapmış olduğumuz çalışmalar ve raporlarımız hükümetimiz tarafından olumlu olarak karşılanarak 9 Haziran 2021 tarih 31506 sayılı resmi gazete yayınlanarak 20/05/2021 tarihinden önce karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve kredilerini zamanında ödemeyenler, Risk Merkezi tarafından kayıtları tutulan esnaf ve sanatkarlarımız borçlarını 31/12/2021 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacaktır. Bu sicil affının çıkması ile esnaf ve sanatkarlarımızın bankalarda önünü açan başta Cumhurbaşkanımız, Hükümetimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  
İlimizde yaşanan 6,8’lik deprem, arkasında pandemi salgınının yaşanması 2020-2021 tarihlerinde birçok esnaf ve sanatkarlarımız protestolara maruz kalmış, çekleri yazılmış, kredi kartlarını ödeme güçlüğü yaşamış ve iş hacimleri düşmüş, bölgemizde piyasaları durma noktasına kadar gelmiş.

Malatya ve Elazığ’da meydana gelen deprem sonrasında buradaki esnaf ve sanatkarlarımıza faizsiz kredi ile hazine destekli krediler verilerek piyasalarda yaşanan kırgınlığı bir nebze olsa da rahatlatmıştır.

Hükümetin pandemi de ise esnaf ve sanatkarlarımıza pandemi kredisi, kira ve gelir desteği 17 Mayıs 2021 tarihinde yine açıkladığı bir paketle de esnaf ve sanatkarımıza toplamda 4,6 milyar ₺ hibe desteği vereceğini açıklamıştır.

Sicil affının çıkması ile hükümetin 2020-2021 yılı içerisinde esnaf ve sanatkarlara birçok destekler vermesi ve sicil affının da gelmesiyle de burada bankalara büyük görevler düşüyor. Çünkü pandemiden dolayı iki yıldır işyerleri kapalı olan esnaf ve sanatkarlarımız çek senet, kredi kartlarını, vergi ve sosyal güvenlik primlerini yatıramaz duruma düşmüşlerdir.

2021 yılı içerisinde esnaf ve sanatkarlarımız, esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatiflerinde, bankalarda kredi hacimlerini artırarak bilim ve teknoloji ile üretimlerine devam edecek, salgın hastalığın da bir an önce bitmesi için aşıyı da biraz daha hızlandırırsa, işleri kısa zamanda normale dönecek, piyasalar canlanacak esnaf ve sanatkarlarımız inşallah eski günlerine tekrar döneceğine inanıyorum.

 

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN