Başkan Eker, Sağlıkçıların Sorunlarını Dile Getirdi

Malatya Huzur Sağlık Sen İl Başkanı Hayretin Eker Sağlığı kaybetmenin nasıl bir şey olduğunu sormak isterseniz, hastalananlara, onların en yakınlarına ve bir de sağlık personeline sorun.

PAYLAŞ

Sağlık personeli öyle acı yüklü olguları yaşamaktadır ki, hastalarının yaşadığı açmazı içinde hissetmektedir, kuşkusuz “hasta ve yakınlarından” çok daha fazla deneyimli ve acı çekmektedir”. Dedi

Yıllık izinlerin geçici olarak durdurulması Sağlık camiasının çalışma motivasyonunu derinden etkilemiştir.

Koronavirüs vakalarının artığı şu dönemde Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgını sürecinde hiçbir sağlık personelinin istifa talebi kabul edilmeyeceğini açıklamış olup

Sağlık çalışanları ile ilgili yeni düzenlemeleri hazırlanan yeni bir genelge ile 81 ilin valiliğine iletmiştir. Buna göre merkez ve taşra teşkilatında görevli bütün personelin, "her ne sebeple olursa olsun" salgın sürecinde görevinden istifa talebinin kabul edilmeyeceği belirtilmiştir. Yaş haddinden emekli olacaklar ile malulen emekli olacakların görevlerinden ayrılabilecekleri vurgulanan genelgede, kapsam dışındakilere ise emeklilik işlemi yapılmayacağı ifade edilmiştir

"Sağlık hizmetinde görevli sağlık işçilerinin, re'sen emeklilik işlemleri ile malulen emeklilik işlemleri yapılıp işten ayrılmaları sağlanacak, bunun haricinde ayrılmak isteyenlere müsaade edilmeyecek" denilen genelgede, atamalardaki kısıtlamalara da dikkat çekildi.

Atamalardaki kısıtlamalar

Bu çerçevede "eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama, öğrenim durumuna dayalı atama, alt ve üst hizmet bölgelerine atama ile karşılıklı yer değiştirme ve engelli durumundan yapılacak atamaların ikinci bir duyuruya kadar durdurulduğu" belirtildi.

Genelgede ayrıca sağlık tesislerinde görevdeyken başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep edip de ataması yapılan personelin, ayrılmasının gerçekleşmeyeceği ifade edildi.

Başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep eden personele bu süreçte onay verilmeyeceği vurgulanan genelgede, kamu hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda Bakanlık tarafından zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen personelin ise derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacağı da valiliklere iletilmiştir.

Yıllık ve ücretsiz izinler durdurulmuştur.

Sağlık Bakanlığı, istisnalar dışında ücretsiz izinlerin de durdurulacağını açıklamıştır.

Evlilik, ölüm, analık, hastalık ve refakat gibi yasal mazeret izinleri hariç Bakanlık merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personelin de ikinci bir emre kadar yıllık izinleri durdurmuştur.

Radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izninin kurum amirlerinin uygun göreceği zamanda kullandırılacağı belirtilen genelgede, doğum sonrası alınan annelik izni sonrası ve sendikalarda yönetici pozisyonundan dolayı talep edilen ücretsiz izinler dışında personale ücretsiz izin verilmeyeceği vurgulandı.

Sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu üst seviyeye çıkartmak için acilen 2019 yılı yıllık izinlerini kullanamayan arkadaşların yıllık izinlerinin aktarılması, yada kullandırılmayan yıllık izinlerin ücretlerinin ödenmesi ile ilgili düzenleme yapılması gereklidir.”

Huzur Sağlık Sen olarak Gerekli itiraz ve taleplerimizi Bakanlığımıza resmi olarak iletilmiş olup, inşallah en kısa zamanda bakanlığımız konu ile ilgili bir düzenleme yapacağını umut ediyoruz.

Hayretin EKER

Malatya Huzur Sağlık Sen

İl Başkanı

MALATYA BİRLİK GAZETESİ

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN