Ağbaba, Kızılay Fabrikası İçin İşsizler Arasında Ayrım Yapılmamalı

Artıran Artırana Milletvekili Bin, Belediye Başkanı 2 Bin...

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Ağbaba, “Kızılay Fabrikası İçin İşsizler Arasında Ayrım Yapılmamalı ”

“Alımlar Noter Kurasıyla, Şeffaf Olmalı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Aynı fabrikayla ilgili milletvekili bin kişinin, belediye başkanı 2 bin kişinin istihdam edileceğini söylüyor. Kızılay yetkilileri fabrikada çalışacak gerçek işçi sayısını kamuoyuna açıklamalıdır. Yoksa açılış günü yaklaştıkça rakam 5 binlere ulaşacak” dedi.

 

HERKES RAKAM VERİYOR, TEK RAKAM VERMEYEN KIZILAY

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kızılay tarafından Malatya’da kurulan Afet Barınma Sistemleri Fabrikası ile ilgili siyasiler tarafından yapılan açıklamaların çelişkilerle dolu olduğunu belirterek, “Aynı fabrikayla ilgili bin kişilik farkla rakamlar veriliyor.Milletvekili 1000 kişi alınacağını söylerken, Büyükşehir Belediye Başkanı 2 bin diyor.AKP Milletvekilleri ve belediye başkanları sanki fabrika babalarının malıymış gibi her ziyaretlerinde çalışacak işçi sayısıyla ilgili konuşuyorlar.Tek konuşmayan ise fabrikayı yapan Kızılay. Açıklanan rakamlarla çalışacak işçi sayısı arasında uçurumlar olduğu söyleniyor. Kızılay yetkilileri fabrikada çalışacak gerçek işçi sayısını çıkıp kamuoyuna açıklamalıdır. Yoksa açılış yaklaştıkça rakam 5 binlere ulaşacak” dedi.

 

BİZ BU FİLMİ DAHA ÖNCE GÖRMÜŞTÜK!

Ağbaba, bugün yaşananların geçmişte de farklı versiyonlarının yaşandığını belirterek, “Malatya’nın en önemli değerlerinden Sümerbank Pamuklu Dokuma Fabrikası AKP Hükümeti döneminde milletvekilleri tarafından da ‘kapanmayacak çalıştırılacak’ denilmesine rağmen  yok pahasına satıldı. Fabrika olarak çalıştırma sözü verenler, “Malatya’nın Ufkunu Açıyoruz” başlıklı tam sayfa gazete ilanlarıyla kamuoyunun karşısına çıkıp, “İşçi alacağız” vaadiyle işsizlere iş başvuru formu doldurtup,umutla iş bekleyen binlerce kişiyi yüzüstü bıraktılar.Bugün de Kızılay Fabrikası inşaatını gezip işçi alım müjdesi veren siyasiler, geçmişten esinlenerek genç işsizlerin gelecek hayallerini çalıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

AKP’LİLER LİSTE HAZIRLAYIP, İŞSİZLER ARASINDA AYRIM YAPIYORLAR

İktidar partisi il teşkilatı ile bazı milletvekillerinin fabrikada çalıştırılmak üzere isim listeleri hazırladığı,bu kişilere iş sözü verdikleri  iddialarının Malatya’da dillendirildiğini belirten Ağbaba, “Kızılay tarafından kurulan fabrika AKP’nin fabrikası değil, kamunun malıdır.Listeler hazırlayıp işsiz gençler arasında bile ayrım yapılmasını asla kabul edemeyiz. Fabrika binlerce işsizin olduğu Malatya’da bir umut kapısıdır. Ancak bir partiye yakın olanların işe alınıp, başka partiye yakın olanlara kapıların kapatılması huzuru bozar,beraberinde yeni sorunlar ortaya çıkarır. Bu nedenle öncelik liyakat.Şaibelere son vermek için ,iddiaların ortadan kaldırılması için yapılması gereken en doğru ve şeffaf iş,personellerin noter kurası ile belirlenmesidir. Bunun dışındaki her yöntem işsiz Malatyalılar arasında ayrım yapıldığı anlamına gelecektir. İşi yapabilme kabiliyeti olanlar dururken, bir milletvekilinin listesinden işçi almak Kızılay açısından da ciddi sorunlar doğuracaktır.Fabrikaya işçi alımı ne kadar kamuya açık bir şekilde yapılırsa o kadar sağlıklı sonuçlar doğuracaktır” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN