Tütüne Hapis Cezası Yürürlüğe Girdi!

TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında Ak Parti sıralarına, 'Gözünüz aydın, yabancı sigara şirketlerine verdiğiniz sözü tuttunuz, muradınıza erdiniz! 2017 yılında çıkarttığınız sarmalık tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören zulüm yasanız 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giriyor.

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında Ak Parti sıralarına, “Gözünüz aydın, yabancı sigara şirketlerine verdiğiniz sözü tuttunuz, muradınıza erdiniz! 2017 yılında çıkarttığınız sarmalık tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören zulüm yasanız 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giriyor. Tütün üreticileri ve tütüncü esnafı sizi asla affetmeyecek, 1 Temmuz’u asla unutmayacak ve sandıkta bunun hesabını soracak!” diye seslendi.

KOOPERATİFLER KURULAMADI, ÜRETİCİ HAZIR DEĞİL DEDİK AMA VİCDAN SAHİBİ BİR AKP’Lİ BULAMADIK!

Tütün üreticilerine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören kanun teklifinin yürürlük tarihinin ertelenmesi için verdikleri mücadeleye değinen Tutdere, “Biz tütün için başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Grup Başkanvekillerimiz ve Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri olarak bütün mücadelemizi verdik. Yasanın yürürlük tarihinin ertelenmesi için kanun teklifi verdik, Adalet Komisyonunda görüşülen ve kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen kanun teklifine eklenmesi için önerge de verdik. Ancak teklifimiz gündeme alınmadığı gibi Adalet Komisyonundaki önergemiz de AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Genel Kurul’da kooperatiflerin henüz kuruluş işlemlerini tamamlayamadıklarını ve üreticimizin yaşayacağı telafisi imkansız zararları anlatarak biraz vicdanlı davranmaları, kendi üreticilerine bu zulmü reva görmemeleri hususlarında iktidara çağrıda bulunduk. Ancak vicdanlı bir tek milletvekili bulamadık!” ifadelerini kullandı.

ABUZER AMCAYA, EMİNE TEYZEYE HAPİS; CONİYE ÖZGÜRLÜK!

Yarından itibaren yüzbinlerce tütün üreticisinin, esnafın, fakirin, fukaranın ekmeğine yasak getiriyorsunuz, hapis getiriyorsunuz diye AKP sıralarına serzenişte bulunan Tutdere, “2017 yılında Ak Parti tarafından çıkartılan sarmalık tütün ticaretine 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören zulüm yasası 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giriyor. Yabancı tütüne özgürlük, yerli tütüne yasak getirdiler. Bu vatan topraklarında üretim yapan Abuzer amcayı, Emine teyzeyi bu yasayla hapse atacaksınız! Öte yandan Amerikalı Coni yurt dışından özgürce ve sıfır vergiyle tütün getirip satacak. İşte sizin adaletiniz. İşte sizin milliliğiniz. İşte sizin yerliliğiniz!” dedi.

YÜZBİNLERCE TÜTÜN ÜRETİCİSİNE HAPİS YOLU GÖRÜNECEK

Ak Parti iktidarı tarafından somut hiçbir adım atılmadığını ve bu haliyle yasanın 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe gireceğini belirten Tutdere, “Yarından itibaren tütün satan, satışa arz eden ve bulunduranlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak. Yani çoluk çocuğunun nafakasını çıkartan, yetiştirdiği tütünle ailesinin geçimini sağlayan, satamadığı için geçen yılın ürününü  deposunda bekleten vatandaşlarımız 1 Temmuz 2021’de yasanın yürürlüğe girmesiyle 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında değerlendirilerek şüpheli konumuna düşecek. Tarlasında yetiştirdiği tütünü Tütün Pazarında satmaya getiren üretici, üreticiden o tütünü alan-satan tütün pazarı esnafı da yargılanacak ve yüzbinlerce tütün üreticisine hapis yolu görünecek. Bir başka deyişle 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla AKP iktidarı tütüncüyü açlığa sefalete sürüklüyor. Ama bilinmelidir ki tütün üreticileri ve milletimiz kendilerine bu zulmü reva gören iktidarı asla affetmeyecek, 1 Temmuz’u asla unutmayacak ve en yakın seçimde bunun hesabını soracak! Söz veriyoruz: Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında bu zulüm yasasını tarihin çöplüğüne atacağız!” şeklinde açıklamalarda bulundu. Bülten

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN