Sokak Hayvanları, Yaşam Ve Beslenme Alanlarında Hayat Bulsun

Sokak Köpeklerinin Yaşam Koşulları Vicdani Bir Sorumluluktur.

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Malatya’da son günlerde sokak köpeklerinin yaşam koşulları, hayvanseverler ve vatandaşların ilgi odağı oldu. Toplumsal bir sorun olan sokak hayvanlarının beslenme, barınma ve sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılması için gereken adımların bir an önce atılması gerektiğini söyleyen Üniversite Mahallesi Muhtarı Esra Polat, bir açıklama yaptı.

Polat yaptığı açıklamada ,’’15 Ekim 1978 tarihinde Paris’te ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesinin ilk maddesinde belirtilen tüm hayvanların var olma ve yaşama hakkına istinaden sokak hayvanlarının şiddetten uzaklaştırılması, trafik kazalarından korunması, beslenmelerinin sağlanması, aşırı sıcak ve soğuktan zarar görmemesi, veteriner kontrolünde hastalıklarının tedavisi ve bakımlarının yapılması amacıyla Malatya’da ve Türkiye’de daha güvenli yaşam alanlarının oluşturulması vicdani bir sorumluluktur’’ ifadelerine yer verdi.

Yetişkinler ve çocuklar günlük yaşamlarında; dışarıda bulunurken, kendi mahallelerinde fırına veya markete giderken, parkta oyun oynarken, okul döneminde okula gidip dönerken sayıları günden güne artan başıboş köpeklerin saldırısına uğrayarak fiziksel ve psikolojik travma yaşamaktadırlar. Bundan dolayı çoğunlukla bu hayvanlar da travmaya maruz kalmaktadırlar. Bu sorun hem kırsal alanda hem şehir merkezlerinde ciddiyetini korumakta, hatta gittikçe ağırlaşmaktadır. İnsanlar kendilerinin buldukları yöntemlerle bu tehlikeye karşı her gün mücadele etmektedir’’ diye belirten Üniversite Mahallesi Muhtarı Esra Polat,’’Sokak hayvanları kendi doğalarında yaşamlarını sürdürme hakkına sahiptir. Tıpkı insanların kendi yaşam alanlarında olduğu gibi… Ama birbirine yakın temastaki bu iki canlıdan akıllı ve inşa edici olan insanlar kendilerine ait evler, oyun alanları, beslenme olanakları, ulaşım için sokaklar ve caddeler oluştururken; yakınlarında bulunan sokak hayvanları için maalesef bir alan oluşturmakta isteksiz davranmaktadır. Sonra da aslında kendisinin sorumlu olduğu bu olumsuzluktan hayvanları sorumlu tutmaktadır. Artık gözümüzün önünde, sosyal medyada veya televizyon ekranlarında ciddi boyutlara ulaşmış bu durumun acil bir şekilde kalıcı çözümü konusunda herkesin elini taşın altına koyması gerekir’’ dedi.

‘’Son zamanlarda gerek çevremizde gerek ekranlarda gittikçe artan sahipsiz sokak hayvanlarına yapılan şiddet de göz ardı edilemez. Türlü işkenceye maruz bırakılan (patilerinin kesilmesi, derilerinin yüzülmesi), şehir merkezlerinde veya şehirler arası yollarda yaşanan trafik kazalarında can veren; kırsal alanlarda ve şehir merkezlerinde dövülen, öldürülen bu canlara da ses olmak için yaşam alanları oluşturarak insanlık görevimizi yerine getirmeliyiz’’ şeklinde konuşan Polat.’’Kimi insanlar istedikleri(!) zamanlarda hayvanlara yiyecek(!) vererek insanlık görevini yerine getiriyor. Kimi insanlar komşusuyla kavga ediyor ‘‘Hayvanları burada beslemeyin, istemiyoruz!’’ diye. Devlet belediyeler aracılığı ile bütçe ayırarak bakımlarını sağlıyor ama bu çaba yeteri kadar çözüm olmuyor. Sokak hayvanlarını toplayıp, kısırlaştırıp tekrar aldığı yere koymakla sorun çözülmüyor. Hatta var olan sorunu daha da çıkılmaz hale getiriyor. Maddi manevi hem toplumda hem de belediyelerde bir emek var ama bu emek karşılığını bulamıyor. Bu hayvanlar sokakta aç ve korunmasız. Çocuklar ve yetişkinler de sosyal hayatlarını idame ettirirken korku ve kaygı içinde. Bu açıdan bakıldığında her iki canlının da yaşama hakkının birbirleri tarafından ihlal edildiği görülmektedir’’ diye belirtti.

Polat. ’’toplumsal bir sorun olan sokak hayvanları için güvenli yaşam ve beslenme alanları oluşturarak bu hayvanların beslenmelerini ve sağlık kontrollerinin düzenli yapılabilmesini sağlayabilir; şiddete ve tecavüze maruz kalmalarına engel olabiliriz. Böylece insanlar için de korku, kaygı ve tehlike en az seviyeye düşecektir. Güvenli yaşam ve beslenme alanları sokak hayvanlarına hayat olurken bu yaşam alanlarına yakın oluşturulacak alanlarda yetişkinler ve çocuklar gezi, piknik ve diğer aktivitelerini sürdürerek daha nezih bir hayat bulacaklardır’’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN