Rekolte Düşük Olduğu İçin Mi Açıklanması Geciktiriliyor

Ağbaba 'Hasat Başladı Zahmet Olmazsa Şu Rekolteyi Açıklayın Artık' Rekolte Düşük Olduğu İçin Mi Açıklanması Geciktiriliyor?

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Ağbaba, kayısı başkenti Malatya’nın doğal felaketler yetmezmiş gibi bir de AKP’nin akıl dışı politikalarıyla kayıplar yaşadığını belirterek, “Hasat başlamış ortada kayısı rekoltesi yok.Görünen o ki çiftçi  ürünlerini sattıktan sonra rekolteyi açıklayacaklar” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kayısı rekoltesinin belirlenmesi ve açıklanmasının yılan hikayesine döndüğünü belirterek,”Hasat başlamış, çiftçi ürününü yaş olarak satmış veya icara vermiş, ortalama yüzde 30 ürün daha şimdiden el değiştirmiş ama Dünya kuru kayısı pazarının yüzde 85’ini tek başına elinde bulunduran Malatya’da kaç ton kayısı olduğu bilinmiyor.Bilenler de açıklamıyor. Beceriksizlik mi kasıt mı anlamış değiliz” dedi.

NE YAPMAK İSTEDİKLERİNİ KENDİLERİ DE BİLMİYOR

Malatya genelinde Kayısı Tahmini Rekolte çalışmalarını yapacak olan komisyonun Mayıs ayında çalışmalar yapıp, tahmini rekolteyi belirlediğini ancak rekoltenin Malatya kamuoyu ile paylaşılmadığını belirten Ağbaba, “Her yıl Malatya Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Mayıs ayının son haftasında açıklanan kayısı rekoltesi tahminine ilişkin verilerin, bundan böyle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ankara’da açıklanacağı belirtildi.Bakanlığın da dillere destan bir yöntemle yaş ve sofralık kayısı üretilen Iğdır, Mersin,Kayseri, Isparta, Antalya,Kırıkkale gibi illerin rakamlarını da toplayıp, Malatya’daki kurutmalık kayısı rekoltesiyle birlikte açıklayacağı iddia ediliyor.Ne yapmak istediklerini kendileri de bilmiyor. AKP’ye kalırsa rekolte ancak Eylül ayında açıklanır.” ifadelerini kullandı.

REKOLTE, ÜRETİCİNİN YOL HARİTASI

Kayısı rekoltesinin, Haziran ayının sonuna yaklaştığımız şu günlerde henüz açıklanmamış olmasının üreticileri mağdur ettiğini belirten Ağbaba,”Üreticiler Tarım Bakanlığı eliyle belirsizliğe sürükleniyor.Rekolte belli olsa belki ona göre bir fiyat tahmini yapacaklar,ürünlerini yaş veya kuru olarak satacaklar.Ancak görünen o ki çiftçilerin bu zor dönemi ne bakanlığın ne de AKP Malatya Milletvekillerinin umurunda değil.Tarım Bakanı Iğdır’da kayısı şovu yapıyor, Malatya’yla Elazığ’ı birbirine düşürmeye çalışıyor,AKP vekilleri seyrediyor” dedi.

YA CUMHURBAŞKANINA SÖYLEYEMEDİLER YA DA  CUMHURBAŞKANI DESTEK VERMEDİ

9-10 Mayıs tarihlerinde meydana gelen şiddetli zirai don sonrası Hekimhan, Kuluncak, Darende Yazıhan,Akçadağ yüksek bölgelerinde büyük zarar oluştuğunu hatırlatan Ağbaba, “AKP Milletvekilleri lütfen ziyaretler gerçekleştirip,üreticiyle görüşmüş, ardından oluşan zararın bir nebze olsun telafisi için sorunu Cumhurbaşkanına ileteceklerini belirtmişlerdi.Aradan 50 gün geçti.Ortada destek adına hiç bir şey yok. Ya vekilleri Cumhurbaşkanına sorunu aktaramadı veya Cumhurbaşkanı Malatyalılara destek göndermeyi uygun bulmadı.Binlerce üretici yine siyasi sözlerle kandırılıp kaderlerine terk edildi” dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN