Malatya Barosu'ndan Açıklama

PAYLAŞ
Malatya Barosu'ndan Açıklama
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

18.10.2021 tarihinde Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri yayınlamış oldukları ortak bir bildiri ile Osman KAVALA hakkında devam etmekte olan davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiğini ve Osman KAVALA ’nın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunduklarını belirtmiştir.

 Türkiye Cumhuriyeti bağımsız mahkemeleri tarafından devam eden yargılama sürecinde böylesi bir talebin kabulü mümkün olmayıp yapılan ortak bildiride yer alan açıklamalar alenen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin egemenlik unsurlarını hiçe saymaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti demokratik bir hukuk devletidir ve bunun getirisi olarak Türk yargısı bağımsız, tarafsız ve adildir. Mevcut yargı yetkisi Türk milleti adına usulü ve yasası çerçevesinde bağımsız mahkemelerce kullanılır. Hiçbir kurum, kuruluş veya kişi Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerine, hakimlerine emir ve talimat veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.
Bizler Türk yargı sisteminin savunucuları olarak bağımsız yargı sistemimize yönelik yapılan; hukukun üstünlüğü ve demokrasi anlayışımıza gölge düşüren bu faydasız tavsiye ve telkinleri kabul etmiyoruz.
Teşekkür ederiz…

MALATYA BAROSU BAŞKANLIĞI

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN