Ağbaba, Tırşikçi Kapitalistlere Karşı Tütün Üreticilerimizin Yanındayız

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, dün TBMM'de 'tütün üreticilerine getirilen hapis cezası' hakkında konuştu.

PAYLAŞ
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, dün TBMM'de "tütün üreticilerine getirilen hapis cezası" hakkında konuştu.  Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ile birlikte "hapis cezasının kaldırılması ve tütün satış yasağının iptal edilmesi" hakkında verdikleri  araştırma komisyonu önerisi de dün Mecliste görüşüldü ve AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.  Veli Ağbaba'nın yaptığı konuşmanın metni ve videosu aşağıdadır.

İyi çalışmalar dileriz.

Veli Ağbaba: "Sayın Başkan, aileleriyle birlikte 600 binden fazla insan Adıyaman'da, Malatya'da, Doğanşehir'de, Sürgü'de, Kurucaova'da, Bulam'da, Çelikhan'da geçimini tütünden sağlıyor. Ancak yerli tütün üreticisine hapis cezasını öngören düzenleme 1 Temmuzda yürürlüğe girdi. Dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz bir ürünü ekmek serbest, satmak yasak olsun; İngiliz ve ABD şirketlerinin tütünü serbest, yerli ve millî Adıyaman tütünü yasak. Yerli üreticiye bu kadar zulmetmek için ancak millete düşman olmak gerekir. Tütün üreticileri 1 Temmuzdan beri yolları kapatıyor, yasayı protesto ediyor, "Tütün yerlidir, millîdir, alnımızın teridir." diyor. Üreticiler yasanın ertelenmesini değil, yerli tütüne kaçak muamelesi yapan ucube yasanın tamamen kaldırılmasını istiyor. Bizim tütün üreticilerinin yanında olduğumuzu söylemek istiyorum. Meclisimiz de tırşıkçı kapitalistlerin değil, Adıyamanlı üreticilerin yanında yer almalıdır diye düşünüyoruz. Tütüne kalkan eller kırılsın diyoruz."

Veli AĞBABA

CHP Genel Başkan Yardımcısı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN