Ağbaba: Malatya, Yıllardır Yeni Adliye Binasının Hizmete Başlamasını Bekliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, beraberindeki CHP heyetiyle birlikte Malatya Baro Başkanlığını ziyaret etti.

PAYLAŞ
Ağbaba: Malatya, Yıllardır Yeni Adliye Binasının Hizmete Başlamasını Bekliyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, beraberindeki CHP heyetiyle birlikte Malatya Baro Başkanlığını ziyaret etti.
Malatya Birlik Gazetesi - MALATYA BİRLİK GAZETESİ

Malatya’da yeni adliye binasının yapımına ilişkin sorunların ele alındığı ziyarette konuşan Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Yıllardır adliye binasının yapılmasını bekliyoruz, binanın bir an önce yapılıp hizmete açılması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Malatya adliyesi, Malatya’dan daha az nüfusa sahip ilçelerin adliyesinden bile küçük!

Ağbaba ziyarette yaptığı konuşmada;

“Adalet noktasında Malatya’nın en önemli sorunlarından biri adliye binasıdır. Baromuz adaletin en önemli organlarından biri olarak bu sorunu yıllardır dile getiriyor. Ben milletvekili olduğumdan beri hep konuşulan şey Malatya’ya yeni adliye binası yapılması. Önce hemen yanımızdaki bölgede adliye kurulacak denildi, daha sonra Beylerderesi’nde kurulacak denildi. Şimdi yıkılan Askeri Hastanenin yerine yapımı için çalışmalar yapılıyor. Bizim adliyemiz, bizden daha küçük illerin, hatta ilçelerin adliyesinden bile daha küçük. Bu konuyu hemen gündeme getireceğiz ve Meclis açılınca komisyonlara taşıyacağız. Biz icra makamı değiliz ama Malatya söz konusu olunca Malatya’nın çıkarı için elimizden geleni yaparız. Bu konuyu siyasi polemik konusu yapmadan ele alıyoruz. Adalet Bakanlığı nezdinde bu konuyu takip edeceğiz. Yakın gelecekte yargının bağımsız olduğu, hukuk devletinin tartışılmadığı bir ülke haline geleceğimizi umuyoruz.”dedi.

Büyükşehir Adliyeleri 140 Bin Metrekare, Malatya Adliyesi 22 Bin Metrekare

Malatya Baro Başkanı Evren Han adliye binasının küçük olması nedeniyle Covid-19 salgınında yaşam kayıplarının olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Siyaset kurumu siyasi çalışmalarını özgürce yapmalı, ülke yönetimine dair sözleri olmalı. Bizim Malatya özelinde en önemli sorunumuz Malatya adliyesinin durumu. Adliye kanayan bir yaraya dönüşmüştür. Malatya’da adliye 22 bin metrekarede hizmet ifa ederken büyükşehirlerde 140 bin metrekarelik alanlarda hizmet ifa ediliyor. Malatya Adliyesi büyükşehirlerin beşte bir daha az metrajlarda, hukukun tecelli etmesine engel olacak yerlerde çalışıyor. Pandemide bu çok ciddi bir soruna dönüştü, adliyede kaptıkları virüsler nedeniyle hayatını kaybeden meslektaşlarımız oldu. Yeni adliye binasının projesi onaylanmıştır, sadece ihaleye çıkması gerekmektedir. Biz 10 yıldır bu sorunu yaşıyoruz. Ben Sayın Ağbaba’dan ve CHP heyetinden de destekler bekliyorum. Veli Beyden Malatya Adliyesinin sorununu gündem yapmasını istiyorum. Bu siyaset kurumunun bir görevidir.”

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN